Zadatak: arhitektonsko oblikovanje izložbenog prostora i postav izložbenog materijala (idola) zajedno sa svim ostalim prostornim elementima (rasvjeta, tkanine, naljepnice, powerpoint prezentacije); izrada vizualnog identiteta koji se sastojao od dizajna pozivnice, plakata i naslovnice kataloga izložbe
Projektiranje, izvođenje i nadzor: listopad 2009
Mjesto: Prostor GMS-a, Sisak
Naručitelj: Gradski muzej Sisak
Tlocrt izložbenog prostora
Prostorni koncept
Prostor je podijeljen na 3 dijela: uski ulazni dio, bijeli i crni svijet. Odnos suprotnosti, kao okosnica shvaćanja društva koje nam je ostavilo idole, je izabran kao glavni prostorni i likovni motiv. U najčišćem obliku on se manifestira kao crno naspram bijelog, otvoreno naspram zatvorenog. Bijeli svijet je simboliziran bijelim plohama poda, bočnim tekstilnim stijenama te bijelim vitrinama, dok crni svijet sadrži iste elemente u crnoj boji. Odnos zatvorenosti i otvorenosti je sugeriran nagnućem stijena od platna te su tako platna bijelog svijeta otvorena prema visinama, dok platna crnog svijeta natkriljuju posjetitelja smještajući ga u „ zatvoreni“ tamni prostor. Akcente u bijelom svijetu predstavljaju sjene idola koje se projiciraju na bijela platna s njihove stražnje strane, a u crnom u zasebnoj niši prezentirano zlatno tele koje u ovom odnosu ima lokalni mitski karakter. Geometrija prostora izložbe je ukošena, zaokrenuta, nepravilna kao suprotnost današnjim kanonima ortogonalnog, funkcionalnog, ekonomičnog.
Plakat izložbe
Okosnica izložbe je bogata zbirka glinenih idola iz Gradskog muzeja u Karlovcu i Gradskog muzeja u Sisku. Suvremena muzeologija sve više usmjerava pažnju ka stavljanju predmeta u određeni vremenski i prostorni kontekst. Stoga je na izložbi predstavljena i obimna građa o okolnostima nalaza te tako omogućava bolje sagledavanje pojava vezanih uz idolopoklonstvo i druge kultne radnje.
.
(Biblijska priča o Mojsiju i „Zlatnom teletu“, shvaćena kao metafora za idolopoklonstvo, nalazi svoj odraz kao fikcija i fakcija na prapovijesnom lokalitetu Turska Kosa kraj Topuskog. Tu je, na ilirskom svetištu, najvećem u kontinentalnoj Hrvatskoj, pronađeno preko 500 glinenih idola, što je deset puta više nego što ih ima na preostalom teritoriju Hrvatske, a, u narodu je, pak, sačuvana legenda o «Zlatnom teletu» koje je tu ukopan, te o ukletosti tog mjesta. Legenda svakako ima veze s biblijskom pričom u kojoj Mojsije razbija „Zlatno tele“ i zabranjuje idolopoklonstvo Izraelcima.)
Naslovnica kataloga izložbe