3. velj 2010.

Trg bana Josipa Jelačića u Sisku


KONCEPT RJEŠENJA PARTERA I HORTIKULTURE

POSTOJEĆI TRG JE , IAKO POVIJESNO VRLO BITAN, DANAS ZAPUŠTEN I NEDEFINIRAN. SISAČKI CENTAR DANAS ZAPADA U MONOTONIJU I STATIČNOST, ČAK I MATKO PEIĆ PIŠE O SISKU I NJEGOVOM SUTONU, MAGLAMA KOJE NOSI RIJEKA KUPA. KAKO GA UZDRMATI? UNIJETI POZITIVNI DOGAĐAJ U GRADSKI PROSTOR. OSNOVNA POKRETNICA RJEŠENJA JE DRAMATIČNOST. KROZ PRIBLIŽAVANJE RIJEKE KUPE U PROSTOR GRADA I KROZ IZVLAČENJE GRADSKOG PROSTORA U KUPU. NJU PREDSTAVLJA VODENA PLOHA KOJA SE POJAVLJUJE I NESTAJE , TJ. NAPLAVLJUJE TRG I ZATIM GA NAPUŠTA. S DRUGE STRANE GRAD SE NAGINJE NAD SAMU OBALU KUPE I KAO DA STREMI PREMA NJOJ, OMOGUĆUJUĆI VIZURE I BLISKI KONTAKT S NJOM.

S DRUGE STRANE PRIRODNOG ELEMENTA, SISAK JE NAJVIŠE OBILJEŽEN BRUTALNOM URBANOŠĆU INDUSTRIJE. DETALJ INDUSTRIJSKE ARHEOLOGIJE KAO ŠTO JE RIJEČNA DIZALICA ZA PREKRCAJ TERETA POSLUŽILA JE KAO MOTIV OBLIKOVANJA URBANE OPREME. ZATO SU JEDINI VISINSKI MARKERI NA TRGU VELIKE SVJETILJKE U OBLIKU KRANOVA KOJE DOPUŠTAJU UKLJUČIVANJE SVAKOG GRAĐANA POMIČUĆI IH NA LICU MJESTA, ČINEĆI OD TRGA POLIGON ZA AKCIJU, SUDJELOVANJE.

RASTER KOJI PROLAZI KROZ CIJELU PLOHU TRGA I ZELENILA UJEDINJUJE SVE U ČVRSTU CJELINU I PODSJEĆA NA RASTER FISTROVIĆEVOG URBANIZMA GRADA, KOJI SE I SAM NASTAVLJA NA RIMSKU PRAMATRICU. TRG POSTAJE SISAK U MALOM.

NAJVEĆA HORTIKULZURNA POVRŠINA , ZAPADNI DIO TRGA TRETIRAN JE KAO PROSTOR ZA ODMOR I UŽIVANJE U PRIRODNIM ELEMENTIMA, RIJECI I ZELENIM KROŠNJAMA DRVEĆA. ZA TO SU POSEBNO DIZAJNIRANE KLUPE S RAZLIČITIM VRSTAMA PLOHA. NOĆU TE ZELENE POVRŠINE OKUPANE SU SVJETLOŠĆU PODNIH SVIJETILJKI U RAZLIČITIM BOJAMA, STVARAJUĆI TAKO NOĆNU ATRAKCIJU TJ PRODUŽUJE VRIJEME UPOTREBE JAVNOG PROSTORA ČINEĆI GA TAKO VEĆIM.